Komentáře

Mgr.Milena Valušková

únor 2013

Jesenická krajina je pro Jiřího M. Doležela více než jedno desetiletí prostorem, který mu pomáhá udržovat rovnováhu s mnohdy agresivním světem, je pro něj místem zklidnění a zastavení se v běhu času. Autor dobře ví, že poznat krajinu a dokázat ji fotograficky zachytit nelze několika náhodnými procházkami do přírody. Vrací se mnohokrát v různých ročních obdobích a světelných proměnách na objevená místa, která ho vždy nově oslovují.

V posledních letech věnuje soustředěný zájem jesenickým bystřinám – vodě. Není se čemu divit, scenérie jesenických bystřin jsou lákavé. Jiří, jako citlivý pozorovatel a znalec zdejší krajiny, také ví, že voda je počátkem a podstatou všeho, je živlem, který nemůže být uchopen ani zastaven. Voda, neustále proměňující svou tvářnost, zde vytváří živou krajinu. Avšak fotografie má tu moc zastavit prchavé okamžiky světelných vibrací a rychle mizejících obrazců na vodních hladinách. Ve výsledné fotografii se záběry stávají  abstraktním znakem, abstraktním obrazem. Nejedná se  však o virtuální realitu, není to ono inženýrské štěstí počítačových zásahů a úprav. Jiří  zachycuje pouze to, co dokázal uvidět v realitě jesenické krajiny, krajiny konkrétních míst, která nám však neprozradí.

Mezi ním a přírodou nestojí nic ze současných vlivů, které by ho nutily jít touto cestou. Je jen on a krajina. Přemýšlí o přírodě, o jejím poselství a chce abychom ji, jako takovou, skrze fotografické obrazy viděli i my. Zatím si jesenické bystřiny trpělivě, přirozeně a neuchopitelně stále hledají svou cestu. I v tom je poselství fotografií Jiřího M. Doležela.

Voda plyne – PANTA RHEI – vše plyne. Plyne také  čas.

Prof. Mgr. Jindřich Štreit

červen 2014

Fotografií Jiřího Doležela si velice vážím. Dokonale vyjadřují atmosféru jesenické krajiny. Jsou to obrazy, které v nás vyvolávají mnoho pocitů. Pocitů něhy, nostalgie a tajemství.

Taková je jesenická příroda.

FOTOGRAFIE NA TĚCHTO STRÁNKÁCH JSOU VLASTNICTVÍM ING. JIŘÍHO DOLEŽELA. BEZ PÍSEMNÉHO POVOLENÍ NESMÍ BÝT STAHOVÁNY, KOPÍROVÁNY, NEBO POUŽITY JAKÝMKOLIV ZPŮSOBEM.